فروش پوست آهو, فرش پوست, حرز امام جواد, پالتو پوست کیف ...
   پرفروش ترين محصولات


   محصول تصادفي


0  تومان

   رهگيري سفارش
برای رهگیری کلیک کنید :
    چرم چیست...؟
 [ 18 /02 /1300] | بازديد : 23

چرم چیست...؟ :

چرم جنسی است که در دباغی پوست خام جانوران، به‌ویژه گاو و گوسفند به‌دست می‌آید. فرایند دباغی، پوست فسادپذیر را به یک ماده طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می‌کند. چرم در تلفیق با چوب، پایه فناوری باستانیان را شکل می‌داده است. صنعت چرم و صنعت خز با هم متفاوت‌اند. این تفاوت از اهمیت مواد خام مورد استفاده در هر کدام پیداست. مواد خام مورد استفاده در صنعت چرم، محصولات فرعی صنعت گوشت هستند؛ در حالی‌که گوشت ارزش بیش‌تری از پوست دارد. مواد خامی که در صنعت خز به‌کار گرفته می‌شوند، ارزش بیش‌تری از گوشت دارند و به همین خاطر گوشت به عنوان یک محصول جانبی تلقی می‌شود. تاکسیدرمی اجازه استفاده از پوست حیوانات را به انسان می‌دهد، البته مهم‌تر از پوست‌شان، سر و بخشی از پشت آن‌هاست. پوست‌ها و پوست‌های خام در ساخت چسب و ژلاتین هم کاربرد دارند. چند راه وجود دارد که در نتیجه آن‌ها، پوست جانور به یک ماده انعطاف‌پذیر و محکم به نام چرم تبدیل می‌شود.

 

انواع چرم

1.      چرم حیوانی: این چرم از پوست حیوانات به دست میاید. این حیوان میتواند: گوسفند، گاو، بز، شترمرغ، مار و ... باشد.

چرم گوسفند: چرمی زیبا، با قیمت مناسب میباشد که به خاطر دوام و کش سانی فوق العاده اش, بهترین پیشنهاد برای لباس و پالتوهای پاترن است.

چرم گاو: چرمی با دوام و مقاوم است که با وجود تولید الیاف پیشرفته، همچنان در بسیاری موارد همچون دستکش ایمنی در کاربردهای شیمیایی و پوشش حرفه ای موتور سواری از بهترین انتخاب ها است .

چرم بز: این چرم به خاطر داشتن سلول های درشت تر و هم چنین نگهداری بالای رنگدانه ای در خود, مورد توجه خاصی است. البته قیمت بسیار مناسب و فراوانی آن را هم نباید نادیده گرفت.

    

2.      چرم انسانی: این چرم توسط شرکتی در انگلستان، مطابق قراردادی که با افراد داوطلب می بندد، فرآوری می شود... تا پس از مرگشان با پوست آنها کمربند، کیف, کفش و حتی جلد کتاب (پس از انجلم عملیات لازم بر روی پوست) تولید کند. که با قیمتی بسیار بالا و به صورت محدود به فروش میرساند.

   

3.      چرم گیاهی: چرم گیاهی با استفاده از تانن (از ریشه tanning به معنای دباغی) و سایر عناصری که در پوست تنه و میوه برخی درختان ( مانند مازو ) یافت می‌ شوند، تهیه می‌شود. این نوع چرم، انعطاف‌پذیر بوده و رنگ آن قهوه‌ای‌ست که میزان رنگش به ترکیب شیمیایی و رنگ پوست بازمی‌گردد. چرم گیاهی در آب پایدار نیست؛ بی‌رنگ می‌شود و اگر پس از خیس شدن، خشکش کنید، چروک گشته و از انعطاف‌پذیری و نرمی‌اش کاسته خواهد شد. در آب گرم، شدت چروک شدنش بیش‌تر است و تقریباً شبیه ژلاتین می‌شود. علاوه بر اینکه سفت شده و احتمالاً شکننده هم می‌گردد.

چرم جوشانده نمونه‌ای است از چرمی که با قرار گرفتن در آب داغ، شناور شده و سفت می‌شود. این اتفاق در موم جوشانده و مواد شبیه هم رخ می‌دهد. در تاریخ گهگاه پس از عمل سفت کردنش، از آن در زره‌ها و هم‌چنین در اتصال کتاب‌ها هم استفاده می‌شده است. این نوع چرم، تنها نوع چرم است که در حکاکی و قالب‌گیری چرم می‌تواند مناسب باشد.

   

4.      چرم کرومی: در سال ۱۸۵۸ اختراع شد، با کرومیوم سولفات و دیگر نمک‌های کرومیوم دباغی می‌شود.

 

5.      چرم آلدهیدی: با استفاده از ترکیبات گلوتارآلدهید یا اکسازولیدین دباغی می‌شود.

   

6.      چرم ترکیبی: این چرم به کمک بسپارهای آروماتیک مثل گونه‌هایی از نوولاک و نرادول ساخته و دباغی می‌شود.

آلومی که با نمک آلومینیوم در ترکیب با چسبنده‌های گوناگون و منابع پروتئینی مانند فلوئور، زرده تخم مرغ و غیره دباغی می‌شود.

 

7.      چرم پوسته (چرم خام): با ایجاد تراش‌های نازک روی پوست، شناور ساختنش در لیمو، و کشیدنش در موقعی که خشک شده است درست می‌شود.

 

 کاربرد چرم

 چرم و پوست کاربردهای مختلفی دارد... اما آنچه ما از آن استفاده می کنیم شامل :

 پوشاک 1 مانند پیراهن, شلوار، کت, پالتو, کاپشن و ...

پوشاک 2 مانند یقه, کراوات، دستکش، پاپوش و ...

پوشاک 3 مانند کلاه و شال گردن, شنل و ... 

محصولات جانبی مانند کیف, کفش, صندل, کمربند و ...

دکوراسیون مانند فرش, قالیچه, آویز, تخته پوست و ...

 

 

 
   اخبار | Newsweb stats analysis